Soňa Hejzlarová a Věra Zítová: Dámy, které rozumějí módě

Soňa HejzlarováVěra Zítová jsou dámy, které v butiku Ateliér Donát v Praze oblékají nejen „běžné“ zákaznice, ale i celebrity. K tvářím ateliéru patří Naďa Konvalinková, oblékají se tu Carmen Mayerová (tato herečka je mimochodem pro toho, kdo tuto hereckou rodinu nezná, manželkou herce Petra Kostky a matkou herečky Terezy Kostkové), Květa Fialová, Marta Richterová, Petra Černocká, Dana Batulková a další. Majitelkou ateliéru je známá návrhářka Ilona Donátová. K její osobě se pochopitelně ještě dostaneme, teď pár slov s pracovnicemi ateliéru, paní Soňou a paní Věrou.

Odbočme od známých tváří a zaměřme se na „normální“ zákaznice. Jaké věkové kategorie se u vás nejčastěji oblékají?

Nejčastěji jsou to ženy kolem třiceti let, ale přesně se to určit nedá. Nejsprávnější odpověď by měla znít ženy od slečen do tanečních až po dámy mířící na abiturientské srazy :-)

Co nejzásadnějšího říct o vašich modelech?

V první řadě – není to konfekce, všechny modely mají svůj styl. Přesto jsou cenově dostupné. Jde o nadčasové oblečení, není to žádná „stádní“ móda. Z materiálů se používá nejčastěji len, bavlna, viskóza, preferujeme tedy přírodní materiály. Vrací se k nám často stálé zákaznice. Máme radost z každé zákaznice, která odchází spokojená.

Pořádáte i módní přehlídky a další akce. Můžete nám je trochu přiblížit?

To by bylo na dlouhé povídání. Např. loni v budově Nové scény Národního divadla uspořádal Hotel Evropa v Praze, s nímž spolupracujeme, autorskou módní přehlídku Ateliéru Donát, na Slovensku jsme organizovali módní divadelní přehlídku v Zichyho paláci. Pak jsou to každoročně vydávané kalendáře hotelu Evropa, kde pózují modelky výhradně v modelech naší majitelky, paní Donátové. Tvůrci kalendářů bývají známí fotografové, např. Zuzana Mináčová nebo Robert Vano. Přehlídky jsme měli kromě Prahy i na zámku v Poděbradech a na dalších místech, píše se o nás v časopisech, vysílalo se v televizi. Všechny podrobnosti najdete na www.atelierdonat.cz. Pro nás je ale nejpodstatnější spokojenost zákaznic. Když vidíte, že zákaznici model sluší a cítí se v něm dobře, máme největší radost. A je jedno, zda je to slavná herečka nebo běžná zákaznice.

Jaké zákaznice vás dokážou na druhou stranu „naštvat“?

Nedá se říct naštvat. Spíš nás zamrzí, když zákaznice řekne „tohle bych neuměla nosit, to si nemohu koupit“. Přitom styl je to opravdu nadčasový a každá si vybere. Jsme ateliérem pro ženy, které nechtějí být všední a nosit okoukané outfity. Nabízíme i unikátní svatební šaty a z pánského zboží vázanky. Najdete u nás také ojedinělé šperky a doplňky, které určitě na jiné ženě neuvidíte.

A v čem je vaše práce naopak prima?

Prima je, když se sejdou prima zákaznice, práce jde od ruky a celý den je pak zkrátka prima :-)

Ateliér Donát, vizitka majitelky, módní návrhářky Ilony Donátové:

Ilona Donátová pracuje v 90 % s přírodními materiály – bavlnou, lnem, hedvábím a viskózou. Dezény materiálů navrhuje exkluzivně pro svůj ateliér. U batikovaných modelů garantuje ateliér jejich barevnou stálost a neměnnost. Velkým koníčkem návrhářky je studium chemického zpracovávání materiálů různými technikami na Technické univerzitě v Liberci. Některé její lněné modely tak mají úpravu, která zabraňuje propustnosti vody – výborně se hodí i jako svrchní oblečení, aniž byste se museli bát, že promoknete.

Od roku 1991 navrhovala, šila a pletla modelovou konfekci na zakázku, od roku 1995 provozuje vlastní obchody.

Modely Ilony Donátové jsou atypické, proto její příznivkyně mají v jejích ateliérech možnost modely dokompletovat šperky, kabelkami, zajímavými šály, které jsou také ručně zpracované ve stejném duchu. Jestliže nepatříte mezi ty, které potřebují pro své sebevědomí značku, ale rády vybočujete z řady, jsou to kousky právě pro vás.

Modely Ateliéru Donát můžete zakoupit v autorských ateliérech v Praze, Poděbradech, Bratislavě a jinde. Sama návrhářka Ilona Donátová drží v pražském ateliéru poradenské dny a klientce dokáže model přizpůsobit na míru.

Svými modely oslovuje zejména kreativní ženy, které mají rády barevné kompozice a originalitu a neskrývají svoji ženskost.  Motto I. Donátové je oblékat nejen tělo, ale i duši.

(Všechny fotografie lze zvětšit kliknutím na ně.)

 

O autorovi

Více článků od

 

1 Komentáře

  1. [...] jsme se v Atelieru Donát, v prodejně modelových oděvů, jejíž jste tváří. Jak dlouho už s Donátem [...]

Přidejte komentář