Ilona Štechmillerová: Nejlepším lékem na smutek je práce

Ilona Štechmillerová je nejen přední pražskou kosmetičkou  oblíbenou i u mnoha celebrit  ale především ženou, se kterou se život nemazlil. Přes vážné onemocnění, kdy jí lékaři nedávali velké šance na uzdravení, se dokázala postavit na nohy, vystudovala jako kosmetička a začala úspěšně podnikat. Povídali jsme si nejen o kosmetice  s cílem přinést vám zajímavé kosmetické tipy a návody  ale i o tom, jaké je to prát se se životem o každý den a nevzdat se.

 

Jak jste se ke své profesi dostala a proč se věnujete právě kosmetice?

Vždy jsem chtěla pomáhat lidem, hýčkat je, aby se cítili skvěle a báječně vypadali. Vždy se mi líbila i psychologie, chtěla jsem s lidmi i mluvit a rozebírat jejich problémy. Původně jsem pracovala nedaleko svého současného salonu jako obsluha fitcentra a viděla jsem problémy mnoha klientek s pletí nebo postavou. Postupně jsem se začala o kosmetiku víc zajímat a studovat ji a nakonec jsem si otevřela vlastní kosmetický salon. Pořád se ale učím, protože neustále přicházejí nové metody, techniky, přístroje a výrobky kosmetických firem.

Chci se zeptat právě v souvislosti s převratnými kosmetickými novinkami, kterými je trh neustále zaplavován, jak důležité je v kosmetice další vzdělávání a jak na sobě pracujete vy?

Samozřejmě nové trendy jsou důležité, neustále se musíte dívat, co nového přichází na trh, a pochopitelně jednotlivé výrobky nebo metody doslova na vlastní kůži zkoušet. Oblíbila jsem si českou kosmetickou manufakturu Salvus. V téhle manufaktuře se mohu průběžně seznamovat s jejich novými výrobky, zajímá mě jejich složení a účinky a pochopitelně je potom uplatňuji v praxi. Je jasné, že kosmetika je dnes hodně přístrojová, takže nemohu nezmínit sledování nových kosmetických přístrojů pro péči o pleť nebo postavu.

Co byste poradila začínajícím kosmetičkám a těm, které si chtějí otevřít vlastní salon?

Určitě bych je varovala pouštět se do nějakého velkého projektu – a když už do toho půjdou, tak by měly mít nejen finanční, ale i časové zázemí. Provozovat salon znamená spoustu papírování, obcházení úřadů a dalších problémů, to se ale týká veškerého drobného podnikání v této zemi. V každém případě by se měla hlavně kvalitně vzdělat. Nejsem příznivcem kosmetických rychlokurzů. Když budete vybírat jako zákaznice kosmetičku, zajímejte se o její vzdělání. V praxi vidím, že absolventky dlouhodobějších kurzů jsou z mého pohledu kvalitnější kosmetičky.

Co je na vaší práci nejtěžší?

V dnešní době je to určitě zajistit klientelu. Kdo tvrdí, že má tolik klientů, že je vůbec nestíhá, tomu to tak plně nevěřím. Do jisté míry to způsobily i akce na slevových portálech, kde je cena kosmetiky často opravdu podhodnocena.

Řada žen nemá dostatek financí na péči v kosmetických salonech. Poprosím vás o pár tipů, jak o sebe mohou ženy pečovat doma, aby byly krásné.

Je to jednoduché. Zkoušejte postupně kosmetiku, která vám vyhovuje, a vybraných výrobků se držte. Kosmetická řada nemusí být drahá, jde o to, aby právě vám vyhovovala. Pokud se líčíte, důležité je důkladné odlíčení. Obecně platí: večer si důkladně vyčistit pleť, aby mohla v noci regenerovat a dýchat. Ideální je použít pleťové mléko, umýt vodou a důkladně dočistit pleťovou vodou dle typu pleti. To úplně stačí. K tomu zdravě jíst a dostatečně spát, být samy se sebou spokojené a užívat si hezký život. Psychika dělá hodně.

Dá se důvěřovat nejrůznějších domácím kavitačním a radiofrekvenčním přístrojům, s jakými se teď na trhu setkáváme? Zkusila jste je někdy?

Malé domácí přístroje jsem nezkusila, ale myslím si, že je nutné dávat pozor na napodobeniny, chtít certifikát od výrobce a informaci o splnění zákonných norem. Faktem je, že dnes už nemůžete úplně věřit ničemu :-) Nemyslím si, že takové přístroje jsou škodlivé, pokud tedy mají certifikaci. Minimálně strojek prokrví pokožku a bude to mít efekt masáže. Na druhou stranu si můžete koupit místo toho za stokorunu masážní kartáč. To je však věc volby zákazníka. Hodně přístrojů se dnes bohužel prodává bez návodů nebo je laici nepoužívají správně. Viděla jsem bohužel i kosmetičky, které nedokázaly i s výborným přístrojem pracovat správných způsobem. Chce to opravdu studium, zkoušet to pak usilovně v praxi a naučit se najít tu správnou techniku, ten správný fígl.

Je nějaký rozdíl v kvalitě mezi profesionální kosmetikou používanou v salonu a mezi kvalitním přípravkem z drogerie?

Myslím, že dobrý přípravek můžete koneckonců koupit i v drogerii. V salonech však máte jistotu kvality péče a poradí vám, jak na vaše konkrétní problémy s pletí nebo postavou. Trošku mě překvapují ženy, které jsou nadšené z nákupu kosmetiky v lékárně jen proto, že je to zakoupeno v lékárně. Lékárník ale není kosmetička. Obecně tedy podle mě není podstatné, kde přípravek koupíte, ale jak vám vyhovuje.

Jak poznat v současné záplavě nabídek dobrý kosmetický salon?

Jako zákazníka by mě odradil zamračený a neochotný personál nebo už na pohled špatná hygiena. Jako zákaznice jsem navštívila třeba salon, kde mě při ošetření nepřikryli dekou a byla mi tam velká zima. I takové detaily sledujte. Je nutné prostě zkoušet a vybrat ten, kde se vám zalíbí.

Popovídejme si trochu o vašem osobním životě. Jaké nejhorší a naopak nejkrásnější chvíle jste v životě prožila?

Za nejkrásnější chvíle považuji narození vnoučka a užívám si to s ním každý den, vidím, jak roste, a je to opravdu krásné. Říká se, že vnuka si vychutnáte víc, než když se vám narodí vlastní děti. A je to pravda. Na špatné věci v životě zapomínám. Měla jsem velké problémy s dcerou, která byla závislá na drogách, ale dostala se z toho. Od té doby chápu rodiče takových dětí. Nikdy nevěříte, že by se to mohlo stát právě vám. Jenže skutečně se to může přihodit každému rodiči. Dcera otěhotněla, byla v té době jako člověk ještě nezralá, opustil ji partner. Nakonec se povedlo všechny problémy překonat a je z ní šťastná maminka a krásná mladá ženská. Děsí mě, že dnes fetuje čím dál víc mladších a mladších lidí, v podstatě děti. Určitě by to společnost měla začít radikálněji řešit.

Pochopitelně mě trápí vlastní zdravotní potíže, kvůli kterým jsem nabrala na váze, což je zvláště v mém oboru nepříjemné, ale s tím nic nenaděláte. Pomáhám ženám úspěšně hubnout kosmetickými procedurami, ale pochopila jsem sama na sobě, že když jsou důvody skutečně zdravotní, může se stát, že to prostě nejde. Díky tomu už vím, že zdraví je to nejdůležitější a úplně dokonalá postava je až na druhém místě. Snažím se to říkat i zákaznicím, aby o sebe sice pečovaly, ale učily se být spokojené samy se sebou. Takové, jaké jsou. Každá žena je krásná – a není to fráze.

Jakou kosmetickou péči u vás nejčastěji využívají muži a jaké asi tvoří procento z celkové klientely?

Nejčastěji liposukci a protivráskovou péči. Procento neodhadnu, ale je jich poměrně hodně. Důvodem je bezesporu to, aby se skvěle cítili a ženské na ně letěly :-)

Kdybyste mohla znovu volit, začala byste podnikat ve stejném oboru?

Určitě ano, je to ta nejlepší práce, která mi přináší naprosté uspokojení. Upřímně mě těší pomáhat lidem.

Čím zaháníte smutek a špatnou náladu?

Radost prožívám s rodinou, jsem šťastná, když jsme doma všichni spokojeni. Na smutek není čas, spíš sama zvedám náladu druhým. Ráda zajdu s přáteli do hospůdky, dáme si nějakou malou dobrotu, popovídáme si. Nejlepším lékem na smutek je ale práce. Znáte to sami. Když se dáte do práce, zapomenete na starosti, pochybnosti a na všechny životní smutky.

(Všechny fotografie lze zvětšit kliknutím na ně.)

 

VIZITKA

Ilona Štechmillerová – přední pražská kosmetička – se narodila v Praze, studovala na střední zdravotnické škole. Kosmetického vzdělání dosáhla na specializovaných kurzech vynikající české kosmetičky paní Feřtekové v Praze 6, dále absolvovala několikaleté kurzy v oblasti přístrojové kosmetiky, masáží a vizážistiky. Je narozena ve znamení Střelce, rozvedená. Působí na Praze 2 v Lužické ulici.

 

O autorovi

Více článků od

 

2 Komentáře

  1. Markéta Procházková napsal:

    Jo,jo naše paní Feřteková,také jsem u ní absolvovala kurzy je to úžasná šarmantní dáma se spoustou zkušeností.Doufám,že jí vydrží elán a ještě dlouho bude předávat své vědomosti.

  2. ivana napsal:

    konečně příjemné čtení o příjemné ženské :-) paní má rozumné názory.vzkaz redakci,můžete mi na ni prosím poslat spojení?ráda tam zajdu jako zákazník

Přidejte komentář