Jana Exnarová: Řekl, že dělám zázraky

Jana Exnarová je známou pražskou fyzioterapeutkou. Tedy tou osobou, která dokáže napravovat bolavá záda, ruce, nohy – a přidá k tomu ještě milý úsměv. Pracovala v renomované pražské Nemocnici Na Homolce, dnes pomáhá klientům v soukromé ordinaci. Používá nesmírně zajímavou a supermoderní techniku MFK. I o ní jsme si povídali.

A jaký ten rozhovor byl? Dýchal klidem a pohodou – byl tedy přesně takový, jaká je atmosféra v ordinaci této terapeutky. A pozor: jestliže vás rozhovor zaujal, máte otázky či připomínky, napište nám, rádi je terapeutce předáme a vrátíme se k nim na našich stránkách i někdy příště.

Obligátní otázka na začátek: Jak jste se dostala ke své práci?

Po gymnáziu jsem řešila, jakou cestou se vydat. Zajímala jsem se o sport a lidské zdraví. Baví mě práce s lidmi a jejich osudy. Odtud už bylo blízko ke studiu fyzioterapie.

Jak se člověk může stát fyzioterapeutem? Co je k tomu potřeba? Talent, peníze, kurzy…?

Vystudovala jsem střední zdravotnickou školu – obor fyzioterapeut – a absolvovala mnoho kurzů. V současné době je potřeba vystudovat vysokou školu. Určitě se hodí dobré komunikační schopnosti, zvídavost a zájem o problémy pacienta. Každá maličkost může pomoci při hledání nejvhodnější terapie. Některé věci bez peněz nejdou a o kurzech to platí stoprocentně.

Setkala jste se během své práce i s tzv. celebritami, jinými slovy s veřejně známými osobnostmi? Můžete někoho jmenovat?

Setkala jsem se s prezidentem Klausem. To byl ještě premiér a na Homolce řešil úraz z tenisu. Také jsem rehabilitovala s hercem Petrem Haničincem po jeho velmi těžké autonehodě.

Jakými metodami pracujete se svými klienty? A které z nich se věnujete nejraději?

Pracovala jsem v Nemocnici Na Homolce, kde je rehabilitace na výborné úrovni, ale chyběl mi větší kontakt s klientem, na kterého jsem měla jen dvacet minut. Proto jsem se rozhodla pro soukromou praxi, kde mám na klienta více času a při terapii obsáhnu problematiku celého těla. Provádím rehabilitační, reflexní a rekondiční masáže, diagnostiku a terapii pohybového aparátu, Dornovu metodu či Breussovu masáž. Nejlepší výsledky vidím u vyšetření, diagnostiky a léčby pohybu pokročilou počítačovou metodou MFK.

Co je to MFK, tak nějak laicky a lidsky vysvětleno? Jak to probíhá? Přijdu, svleču se… a co se mnou budete dělat?

Jedná se o pokročilou, ověřenou rehabilitační diagnostiku a léčbu pohybového aparátu za pomoci počítačového programu. Je to unikátní metoda, která těží ze spolupráce počítačového softwaru a fyzioterapeutova manuálního působení na klienta. Díky komplexnímu svalovému vyšetření metoda odhalí v těle ty svaly a svalové skupiny, které neplní správně svoji funkci, a proto dochází ke svalové dysbalanci či blokádě. Pomocí počítače je možné tato místa přesně lokalizovat a zobrazit. Fyzioterapeut má možnost volby správné, účinné a přesně na míru pacienta „šité“ terapie. Například stimulaci neurolymfatických bodů.

To je na mě moc složité :-) Jak to tedy probíhá konkrétně?

Takže přijdete, vyšetřím vás, ukážu na počítači stav vašeho pohybového aparátu, zvolím terapii a ošetřím vás. Na závěr udělám zkoušku, abychom věděli, jak vaše tělo reaguje, a domluvíme se na dalším postupu.

Bolí to?

Ne, terapie je bezbolestná.

Ležím tedy na lehátku, nikdo mi nepřipíná žádné elektrody ani do mě nic nepíchá?

To rozhodně ne.

Můžete říct něco o svém soukromí? Jak odpočíváte?

Volný čas nejradši trávím se svou rodinou nebo si přečtu nějakou hezkou knížku. Mám dvě dcery, se kterými trávím hodně času. Jednou za čas se mé soukromí a práce promíchají, to když přijde manžel z fotbalu s bolavým kolenem nebo nataženým svalem. Hned se hlásí o terapii MFK. Jsem ráda, že mě povzbuzuje, vidí výsledky na sobě a tomu, co dělám, plně důvěřuje.

Tak to je prima :-) A teď si trochu zafilozofujeme. Máte nějaké životní krédo?

Líbí se mi motto „přej a bude ti přáno“.

Jaké máte pracovní a osobní životní cíle? Zní to trošku nadneseně, ale každý máme přece svá přání, své cíle, sny, touhy…

Snažím se ve své práci neustále zdokonalovat a jít s dobou. Baví mě sledovat, co je nového, a neváhám vše využít ve prospěch pacienta. Mým cílem je spokojený klient. Nejdůležitější je pro mě osobně určitě zdraví a štěstí mé rodiny.

Kde vás mohou čtenáři najít?

Pracuji v centru zdraví a relaxace Arha, V. P. Čkalova 26 na Praze 6, nedaleko Vítězného náměstí. Kontakt lze najít na mých stránkách www.freebody.cz.

Člověk by neměl stát na jednom místě. Vzděláváte se dál? Jak a kde?

Určitě, je ještě spousta věcí, které se chci naučit. Takže mám ještě v plánu nějaké fyzioterapeutické kurzy a semináře. Samozřejmě nejradši mířím za novými poznatky k PaedDr. Martině Končalové, která je autorkou metody MFK.

A trošku optimismu na závěr: Můžete zmínit některé případy ze své praxe, kdy se výrazně podařilo pomoct vašim pacientům?

Zmínila bych častý problém bolesti zad. Přišel pacient s velkými bolestmi bederní páteře, antalgickým držením těla, s velkými obtížemi se dostával už i na masážní lehátko. Stejné bolesti měl již dřív a léčba trvala přes měsíc. Malé vítězství bylo, že si po první terapii MFK dokázal obout boty. Přišel ještě třikrát v průběhu deseti dnů a jeho zdravotní stav se zlepšil na běžnou úroveň. Moc mě pak potěšilo, když řekl, že dělám zázraky.

Takže držíme palečky a ať se vám i vašim pacientům daří :-)

(Všechny fotografie lze zvětšit kliknutím na ně.)

 

O autorovi

Více článků od

 

0 Komentáře

Buďte první, kdo přidá komentář...

Přidejte komentář